Android Webview ve Mobil Uygulama Yapımı

Merhaba Arkadaşlar

Bugün sizlere Android Webview nedir? Ne işe yarar? Nasıl Webview ile kendi uygulamamı yapabilirim size onlardan bahsedeceğim. İlk olarak Webview nedir onu açıklama istiyorum. Webview android studionun içinde barındırılan bir özelliktir. Siz webview sayesinde responsive (mobil ekranlara duyarlı) uyumlu websitesini bir android uygulama haline getirebilirsiniz ve android studio dan apk dosyasını oluşturabilir, uygulamanızı playstore’da yayınlayabilirsiniz. Kısa bir görselle açıklamak gerekirse


Görselden de anlayacağınız üzere aslında sizin bir halihazırda olan websitenin android studioya çekilme işlemi denilebilir ve websitenin bütün özelliklerini uygulamada barındırabilir.

Peki Neden Webview Kullanmalıyım?

Mesela sizin bir web siteniz var ve siz bu web sitesinden tanıtım yapabilir veya içerisinde sanal mağaza kurup işlerinizi ordan halledebilirsiniz. Eğer siz bu websitenize uygun uygulamaya ihtiyacınız durumunda bilgili kişilere bu durumunu danışacağınız da sizin önünüze kabarık uygulama yapım fiyatları çıkabilir. Fakat siz webview sayesinde kendi sitenizin uygulamasını birazdan anlatacağım mantık sayesinde oluşturabilirsiniz ve bu sayede uygulama için ekstra olarak para ödenmek zorunda kalmayabilirsiniz.

Gerekli Uygulamaların Kurulumu

Her şeyden önce uygulamanızı oluşturmanız için bir uygulama geliştireceğiniz platforma (Android Studio) ve yazılım aracına ihtiyaç duyacaksınız. Eğer bilgisayarınızda Android Studio yüklü değilse Android Studio İndirme Linki den ulaşabilirsiniz.Buradan indireceğiniz uygulamayı kurduktan sonra sizin bir tane daha kurulum işlemi yapmanız lazım olacaktır. Sizin android studio’da uygulamanızı tamamıyla sorunsuz çalıştırabilmeniz için Java Jdk sı kurmanız gerekecektir. Eğer siz jdk kurmadan android studio’da işlem yaptırmak isterseniz uygulamanın sadece görüntüsünü oluşturmaktan ileri gidemezsiniz. Java jdk yı bu linkten bulabilirsiniz ve artık uygulamamızı yapmaya başlayabiliriz.

Nasıl Webview ile Uygulamamı Yapabilirim?

İlk önce yapmanız gereken android studio uygulamasına girip yeni bir proje oluşturmalısınız ve yeni projenin sürümünü seçmelisiniz ve ileri tuşuna basmalısınız.

Sürüm kısmında android telefon ve tablet destekleme oranı aşağıda olduğu gösterilmektedir. Siz sürümü değiştirdikçe android ve tabletlerde desteklenme oranı değişecektir.
Şimdi geldi sıra sayfa oluşturmaya, android studio size önceden tasarlanmış sayfaları karşınıza çıkaracaktır. Bu şekilde isteğiniz dahilinde sayfa görüntüsünü seçip ileri tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Ben webview projemiz için boş bir proje oluşturacağım ve ileri tuşuna basıp projemi oluşturuyorum. Projemiz oluşturulduktan sonra Res –> Layout kısmından MainActivitiy.xml dosyasını seçip text kısmına geliyoruz ve

kodunu yapıştırıyoruz. Ardından yapmamız gereken işlem MainActivity.java dosyasını bulup içine java kodlarınız yazmamız gerekiyor. Java sayfasını bulduktan sonra onCreate metodunun üzerine Webview mWebview nesnesini tanımlıyoruz.

Java kodumuzu yazdıktan sonra geriye yapmamız gereken dosyasına gelip uygulamamız için internet erişimi vermemiz gerekiyor. Aşağıdaki kodu application kısmının üstüne yapıştırarak uygulamamızı deneyebiliriz.

artık uygulamamız derlenmeye hazırdır. Fakat kısa bir uyarı site linkinin https uzantılı olması mecburdur yoksa bu kodlar derlenmeyecektir.

Bu şekilde bir uygulama çıktısıyla karşılacaksınız. Tebrikler Webview uygulamanızı yapmış bulunmaktasınız. Daha fazlası için videoyu izleyebilirsiniz

Herkese iyi kodlamalar 🙂

Leave a Reply